IP Consultant

Kodėl verslui svarbu pasirūpinti savo intelektine nuosavybe?

Evelina Norkaitiene_IP consultant

Teisininkė 
Evelina Norkaitienė –

Intelektinė nuosavybė yra vienas kertinių verslo elementų, kuriuo būtina pasirūpinti, siekiant sėkmingai vystyti verslą.

Kas yra intelektinė nuosavybė?

Intelektinė nuosavybė yra teisių, kurios įgyjamos į intelektinės veiklos rezultatus ir su jais susijusius objektus, visuma. Intelektinė nuosavybė apima teises į išradimus, prekių ženklus, autorių teises, komercines paslaptis, dizaino apsaugą, interneto svetainių domenų vardus, duomenų bazių apsaugą geografines nuorodas ir kt.

Intelektinės nuosavybės teisės apsaugo Jūsų kūrybą ir investicijas ir sudaro galimybes gauti naudą iš to, ką sukuriate. Jei kuriate intelektinę nuosavybę, svarbu žinoti, kaip ją saugoti, valdyti, ginti ir kaip iš jos gauti finansinę naudą.

Kodėl verslui svarbu intelektine nuosavybe

Kokią įtaką intelektinė nuosavybė daro verslui?

Intelektinės nuosavybės apsauga – svarbus žingsnis verslo saugumui. Vos pradėjus verslą, labai svarbu domėtis intelektinės nuosavybės apsauga, kad nepažeistumėte kitų asmenų teisių, laiku ir tinkamai pasirūpintumėte savo intelektinės veiklos rezultatų apsauga. Taip galėsite išvengti finansinių nuostolių ar teisinių rūpesčių ateityje.

Intelektinė nuosavybė Jums leidžia įgyti konkurencinį pranašumą rinkoje. Intelektinės nuosavybės teisės pasižymi monopoliniu pobūdžiu, t.y. šių teisių turėtojas įgyja išimtines teises pats naudoti intelektinės nuosavybės teisėmis apsaugotus objektus ir drausti juos naudoti kitiems. Apsaugojus intelektinę nuosavybę ir atsakingai įgyvendinant savo teises, galima įgyti išskirtinumą ir konkurencinį pranašumą rinkoje bei iš to gauti finansinę naudą.

Verslas, kurio intelektinė nuosavybė apsaugota, turi įrankius kontroliuoti, kad nebūtų naudojamasi jų vardu ir reputacija, o vartotojai nebūtų klaidinami dėl prekių ar paslaugų kilmės bei kokybės. Apsaugota intelektinė nuosavybė – tai atsakingo verslo požymis.

Verslas, kurio intelektinė nuosavybė apsaugota gali lengviau pritraukti investuotojus. Investicijų į verslą, kurio intelektinė nuosavybė apsaugota, rizika yra mažesnė, be to atsiranda galimybė gauti naudą iš intelektinės nuosavybės sandorių (licencinių, franšizės, technologijų ar teisių perdavimo sutarčių ir kt.).

Intelektinės nuosavybės apsaugos procesas paprastas ir nebrangus

Apsaugoti savo intelektinį turtą nėra taip sunku, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Patyrę patentiniai patikėtiniai ar kiti intelektinės nuosavybės srityje specializaciją turintys teisininkai gali pasirūpinti visu administraciniu intelektinės nuosavybės objektų registravimo procesu.

Patikėdami šį darbą specialistams, sutaupysite laiko ir išvengsite klaidų, kurias daro savarankiškai šį procesą atliekantys verslininkai. Patyręs specialistas įvertins Jūsų poreikius ir suteiks informaciją, ką dar be registracijų svarbu atlikti, kad turėtumėte apsaugotą ir veiksmingą intelektinį turtą.

Intelektinės nuosavybės apsauga yra viena iš prioritetinių Europos Sąjungos finansuojamų sričių. Mažos ir vidutinio dydžio įmonės gali gauti finansavimą intelektinės nuosavybės teisinei apsaugai.

Kaip aš galiu apsaugoti savo intelektinę nuosavybę?

Savo intelektinę nuosavybę galite apsaugoti įvairiomis priemonėmis. Kai kurie pasiūlymai, kuriuos Jums rekomenduočiau:

  • Dėl intelektinės nuosavybės objektų apsaugos konsultuokitės su patentiniu patikėtiniu ar šioje srityje dirbančiu teisininku;
  • Pasitikrinkite, ar nepažeidžiate kitų asmenų intelektinės nuosavybės teisių;
  • Laiku užregistruokite intelektinės nuosavybės objektus (prekių ženklus, gaminio dizainą, išradimą) atitinkamai pagal savo verslo sritį ir teritoriją;
  • Nepamirškite laiku pasirūpinti kitų intelektinės nuosavybės teisių fiksavimu (autorių teisėmis, domenais, neregistruotu dizainu, komercinėmis paslaptimis);
  • Tinkamai dokumentuokite intelektinę nuosavybę vidiniuose dokumentuose ir sutartyse;
  • Ginkite savo teises;
  • Ieškokite būdų kaip gauti finansinę naudą iš turimos intelektinės nuosavybės (intelektinę nuosavybę galite licencijuoti, perleisti, įkeisti).
  •  

Kaip nustatyti, kokią intelektinę nuosavybę reikia saugoti?

Įmonės intelektinę nuosavybę gali padėti nustatyti intelektinės nuosavybės auditas (IP Scan), apimantis prekių ženklus, gaminių dizainą, išradimus, autorių teises, komercines paslaptis, sutartis ir kitus konkrečiam verslui aktualius intelektinės nuosavybės apsaugos objektus. Audito metu nustatomas įmonės intelektinis turtas, įvertinamos jo apsaugos galimybės, sukuriama intelektinės nuosavybės apsaugos strategija bei suplanuojamas reikalingas biudžetas.

Šiuo metu IP Scan paslauga finansuojama ES fondo lėšomis. Kviečiame pasinaudoti šia galimybe apsaugoti savo intelektinę nuosavybę už ženkliai mažesnę kainą.